Kulturní a výletní typy

Kulturní a výletní tipy

Broumov Historická křižovatka obchodních cest. Ve středověku tudy vedla stezka do Kladska (dnes Polsko). Z této doby pochází první benediktinský klášter, který je dnes obnovenou chloubou Broumova. Impozantní barokní komplex s celoročně přístupným prohlídkovým okruhem, kavárnou, restaurací a kulturními akcemi rozhodně stojí za návštěvu.

Broumovské kostely – Unikátní soubor barokních kostelů architektů Kryštofa a Kiliána Ignáce Dientzenhoferových, stojící volně v krajině. Po dobu letních prázdnin máte možnost vychutnat si zde festival klasické hudby. 

 

Česká Skalice – Babiččino údolí – Zámek Ratibořice – Celodenní výlet do prostředí plného nostalgie. Božena Němcová, která zde prožila dětství, zachytila Ratibořice v době vévodkyně Zaháňské v proslulé knize Babička. Pojděte si starou školu, sídlo kněžny, Staré bělidlo z roku 1797 nebo vykoupejte nohy ve Viktorčině splavu. 

 

Dobrošov – pevnostní komplex – Dělostřelecké bunkry z druhé světové války, vybudované nad Náchodem. Dnes pečlivě udržované početnou základnou nadšenců. Tvrz Dobrošov nabízí prohlídky hlavních srubů. Ucelený obrázek o dobrošovské tvrzi vám nabídne naučná stezka, která vede po povrchu pevnosti a podél linie opevnění až do lázní Běloves.

 

Dvůr Králové nad Labem – Město je nejvíce známé svou ZOO. Africké safari Josefa Vágnera bylo v roce 2016 prohlášeno kulturní památkou.

 

Hronov – Městečko se proslavilo jako rodiště Josefa Čapka nebo Aloise Jiráska. Jiráskův rodný domek z konce 18. století náleží k památkám lidové architektury. V přilehlém parku můžete objevit osobitou chuť minerálních pramenů Hronovka a Regnerka. Na přelomu července a srpna se tu koná slavná přehlídka amatérského divadla Jiráskův Hronov. Nemusíte být fandou divadla, aby vás pohltila příjemná atmosféra, která v těchto dnech město ovládá.

 

Josefovská pevnost – Císařská pevnost s mohutnými hradbami. Podzemní chodby osvětlené voskovými svíčkami potěší hlavně mužskou část osazenstva. Expozice muzea je zaměřena vojenskou historii od 2. pol. 19. století až po současnost.

 

Jiráskova chata – Turistická chata s nejkrásnější rozhlednou Královéhradeckého kraje na Dobrošově u Náchoda. Chata s fungující restaurací je perlou Klubu českých turistů. Byla vystavěna v roce 1923 podle návrhu Dušana Jurkoviče. 

 

Kudowa-Zdroj – Polské město hraničící s Náchodem. Potěší vás nákupními trhy, nádherně rozkvetlým lázeňským parkem, půvabnými léčebnými domy, kavárnami a svěžím duchem lázeňského města. Oblíbený je i krytý bazén nebo solné jeskyně.

 

Kuks barokní hospital – Významná barokní památka, na jejímž vzhledu se podíleli umělci světového formátu. Areál hospitalu je proslulý monumentálním kostelem Nejsvětější Trojice, cyklem nástěnných maleb Tance smrti, alegoriemi Ctností a Neřestí a jednou z nejstarších lékáren v Čechách. Za zmínku stojí i unikátní sochařská rezervace zvaná podle svého autora Braunův Betlém. V srpnu se zde koná festival Theatrum Kuks.

 

Náchod – Dominantou města je renesanční zámek, který se hrdě tyčí nad městem. V těsném sousedství najdete Galerii výtvarného umění, kde můžete shlédnout stálou expozici ruského malířství 19. a počátku 20. století. V centru města se narodil spisovatel Josef Škvorecký – rozhodně navštivte pivnici Port Artur, známou z jeho díla. Dobré pivo se tu točí ještě pomocí vzduchového kompresoru bez CO2. Kromě Muzea Náchodska stojí za návštěvu i Muzeum kočárků, se stovkami panenek a hraček. 

 

Nové Město nad Metují – Perla renesančních měst s náměstím lemovaným podloubími, často vyhledávaným filmaři. Renesanční zámek je součástí městské památkové rezervace a nachází se v západním rohu náměstí. Ve městě se každoročně koná festival české filmové a televizní komedie.

 

Peklo – Osada Peklo se nachází v pětikilometrové pěší vzdálenosti z Nového Města nebo z Náchoda. Procházka hlubokým údolím řeky Metuje vás dovede k výletní restauraci, dílu architekta Dušana Jurkoviče.

 

Radków – Malé polské město v okrese Kladsko ležící na severním úpatí Stolových hor, 3 km od česko-polské státní hranice. Ideální pro všechny druhy turistiky, včetně zimních výletů na běžkách.

 

Świdnica – Kościół Pokoju – Polské městečko ukrývá úctyhodnou památku Unesco – 360 let starý evangelický kostel Pokoje, vystavěný bez jediného hřebu. 27 vchodů, kilometrová ochranná zeď, ale především úchvatný barokní interiér nabízí skutečně dechberoucí podívanou. Na přelomu prázdnin se zde každoročně odehrává festival duchovní hudby.

Čtyřlůžkový apartmán

Čtyřlůžkový apartmán

Přední terasa

Přední terasa

Posezení v recepci

Posezení v recepci

Můžete si zahrát na piano

Můžete si zahrát na piano

Čtyřlůžkový apartmán

Čtyřlůžkový apartmán

Společenská herna

Společenská herna