Výlety do okolí

Okouzlující kraj Broumovského výběžku, na hranici Kladského pomezí, je vyhledávaná oblast, úžasně bohatá na výletní cíle.

 


Adršpašské skály – cca 18 km autem. Skalní město, otevřené po celý rok. Placený prohlídkový okruh, projížďka na lodičkách po jezírku, jedinečná podívaná. Patří mezi místa, která musíte vidět

.

 

Chystáte se na výlet do Adršpachu? Nezapomeňte si zakoupit vstupenku online a budete mít jistotu, že se do skalního města určitě dostanete.

 

Koupit vstupenky online

 

Broumov Historická křižovatka obchodních cest. Ve středověku tudy vedla stezka do Kladska (dnes Polsko). Z této doby pochází první benediktinský klášter, který je dnes obnovenou chloubou Broumova. Impozantní barokní komplex s celoročně přístupným prohlídkovým okruhem, kavárnou, restaurací a kulturními akcemi rozhodně stojí za návštěvu.

 

Bischofstein – cca 11 km autem, 8 km pěšky. Dvůr s občerstvením, odkud se můžete vydat procházkou k hradu Skály. Cestou uvidíte zbytkové části zdiva, které byly účelně vsazeny do okolních skal, ale také zbytky zaklenuté místnosti. Z hradní vyhlídky budete mít krásný výhled do okolí.

 

Broumovské stěny – Pohoří mezi Policí nad Metují a Broumovem s řadou pískovcových skalních útvarů, roklí a vyhlídkových míst. Otevírá se z nich nádherný výhled do okolí. Nachází se zde i restaurace Chtata Hvězda. Nejlepší přístup k Broumovským stěnám je z parkoviště u vrcholu Hvězda. Na parkoviště se dostanete z Police nad Metují přes Hlavňov.

 

Hvězda – cca 10 km autem, 11 km na kole. Výletní a poutní místo. Přímo na Hvězdě je barokní kaple s vyhlídkovým ochozem a dřevěná turistická chata z 19. stol., dnešní restaurace. Vyhlídka u kaple a terasa chaty poskytují překrásné výhledy směrem na Broumovsko a hraniční pásmo Javořích hor.

 

Stolová hora Ostaš – pěšky, na kole, ale i autem přibližně 5 km. Nejzajímavější partie Ostaše jsou značeny několika okruhy. Cestou na Kočičí hrad musíte zdolat několik skal a soutěsek. Rozličné skalní útvary mají svá jména – Zrádce, Zbrojnoš, Mohyla smrti... Oblast by se ale mohla klidně jmenovat „borůvkový ráj” :)

 

Mlýn Dřevíček – cca 12 km autem nebo 3 km pěšky. Postaven a technologicky vybaven v období první republiky, poháněný plně funkční Francisovou turbínou. Uvidíte kompletní původní technické vybavení v ukázkovém provozu.

 

Police nad Metují – Muzeum Merkur – přibližně 4 km. Muzeum unikátní hračky, která provázela několik generací. Pyšní se největší stavbou postavenou z Merkuru (Ocelové město) a zapsanou do Guinnessovy knihy rekordů. Otto Wichterle sestavil svůj prototyp stroje na výrobu čoček právě z Merkuru. Muzeum mapuje historii od roku 1920. 

 

Rozhledna Čáp – nejvyšší bod Adršpašsko-teplických skal, ležící asi 2 km západně od obce Skály. Uvidíte přilehlé skalní město i vzdálenější vrcholky hor. Dvě vyhlídkové plošiny umožňují při dobré viditelnosti výhled na všechny světové strany.

 

Teplické skály – autem i na kole 11 km. Skalní město s placeným prohlídkovým okruhem a naučnou stezkou je s Adršpašskými skalami propojeno divokou Vlčí roklí. Turistická stezka umožňuje prohlídku obou skalních měst při jednom delším výletu. Skalní útvary jsou pojmenovány a označeny orientačními šipkami. Některé názvy pocházejí z dob prvních návštěv turistů na přelomu 18. a 19. století.

 

Teplice nad Metují – koupaliště – asi 11 km autem. Prvorepubliková plovárna – přírodní koupaliště. Voda je čištěna přes pískové filtry bez využití bazénové chemie. Klidné prostředí s bufetem, vstup i půjčení lehátek za velmi vlídné ceny.

 

Rokytník – Včelí farma – cca 10 km autem nebo na kole. Specializují se na produkci kvalitních medů z ekologicky nezatížených lesů a luk. Můžete zde nakoupit lahodné druhové medy, medovinu a další produkty.

 

 

Kulturní a výletní tipy
Broumovské kostely – Unikátní soubor barokních kostelů architektů Kryštofa a Kiliána Ignáce Dientzenhoferových, stojící volně v krajině. Po dobu letních prázdnin máte možnost vychutnat si zde festival klasické hudby. 

 

Česká Skalice – Babiččino údolí – Zámek Ratibořice – Celodenní výlet do prostředí plného nostalgie. Božena Němcová, která zde prožila dětství, zachytila Ratibořice v době vévodkyně Zaháňské v proslulé knize Babička. Pojděte si starou školu, sídlo kněžny, Staré bělidlo z roku 1797 nebo vykoupejte nohy ve Viktorčině splavu. 

 

Dobrošov – pevnostní komplex – Dělostřelecké bunkry z druhé světové války, vybudované nad Náchodem. Dnes pečlivě udržované početnou základnou nadšenců. Tvrz Dobrošov nabízí prohlídky hlavních srubů. Ucelený obrázek o dobrošovské tvrzi vám nabídne naučná stezka, která vede po povrchu pevnosti a podél linie opevnění až do lázní Běloves.

 

Dvůr Králové nad Labem – Město je nejvíce známé svou ZOO. Africké safari Josefa Vágnera bylo v roce 2016 prohlášeno kulturní památkou.

 

Hronov – Městečko se proslavilo jako rodiště Josefa Čapka nebo Aloise Jiráska. Jiráskův rodný domek z konce 18. století náleží k památkám lidové architektury. V přilehlém parku můžete objevit osobitou chuť minerálních pramenů Hronovka a Regnerka. Na přelomu července a srpna se tu koná slavná přehlídka amatérského divadla Jiráskův Hronov. Nemusíte být fandou divadla, aby vás pohltila příjemná atmosféra, která v těchto dnech město ovládá.

 

Josefovská pevnost – Císařská pevnost s mohutnými hradbami. Podzemní chodby osvětlené voskovými svíčkami potěší hlavně mužskou část osazenstva. Expozice muzea je zaměřena vojenskou historii od 2. pol. 19. století až po současnost.

 

Jiráskova chata – Turistická chata s nejkrásnější rozhlednou Královéhradeckého kraje na Dobrošově u Náchoda. Chata s fungující restaurací je perlou Klubu českých turistů. Byla vystavěna v roce 1923 podle návrhu Dušana Jurkoviče. 

 

Kudowa-Zdroj – Polské město hraničící s Náchodem. Potěší vás nákupními trhy, nádherně rozkvetlým lázeňským parkem, půvabnými léčebnými domy, kavárnami a svěžím duchem lázeňského města. Oblíbený je i krytý bazén nebo solné jeskyně.

 

Kuks barokní hospital – Významná barokní památka, na jejímž vzhledu se podíleli umělci světového formátu. Areál hospitalu je proslulý monumentálním kostelem Nejsvětější Trojice, cyklem nástěnných maleb Tance smrti, alegoriemi Ctností a Neřestí a jednou z nejstarších lékáren v Čechách. Za zmínku stojí i unikátní sochařská rezervace zvaná podle svého autora Braunův Betlém. V srpnu se zde koná festival Theatrum Kuks.

 

Náchod – Dominantou města je renesanční zámek, který se hrdě tyčí nad městem. V těsném sousedství najdete Galerii výtvarného umění, kde můžete shlédnout stálou expozici ruského malířství 19. a počátku 20. století. V centru města se narodil spisovatel Josef Škvorecký – rozhodně navštivte pivnici Port Artur, známou z jeho díla. Dobré pivo se tu točí ještě pomocí vzduchového kompresoru bez CO2. Kromě Muzea Náchodska stojí za návštěvu i Muzeum kočárků, se stovkami panenek a hraček. 

 

Nové Město nad Metují – Perla renesančních měst s náměstím lemovaným podloubími, často vyhledávaným filmaři. Renesanční zámek je součástí městské památkové rezervace a nachází se v západním rohu náměstí. Ve městě se každoročně koná festival české filmové a televizní komedie.

 

Peklo – Osada Peklo se nachází v pětikilometrové pěší vzdálenosti z Nového Města nebo z Náchoda. Procházka hlubokým údolím řeky Metuje vás dovede k výletní restauraci, dílu architekta Dušana Jurkoviče.

 

Radków – Malé polské město v okrese Kladsko ležící na severním úpatí Stolových hor, 3 km od česko-polské státní hranice. Ideální pro všechny druhy turistiky, včetně zimních výletů na běžkách.

 

Świdnica – Kościół Pokoju – Polské městečko ukrývá úctyhodnou památku Unesco – 360 let starý evangelický kostel Pokoje, vystavěný bez jediného hřebu. 27 vchodů, kilometrová ochranná zeď, ale především úchvatný barokní interiér nabízí skutečně dechberoucí podívanou. Na přelomu prázdnin se zde každoročně odehrává festival duchovní hudby.

Čtyřlůžkový apartmán

Čtyřlůžkový apartmán

Přední terasa

Přední terasa

Posezení v recepci

Posezení v recepci

Můžete si zahrát na piano

Můžete si zahrát na piano

Čtyřlůžkový apartmán

Čtyřlůžkový apartmán

Společenská herna

Společenská herna