Dům a jeho příběh

Ten čas, překrásná venkovská krajina plná dobrodružství (jaký dar pro kluka z města!) a zážitky ve mně zanechaly nesmazatelnou stopu. Srdečnost a přímost, „obyčejná” lidská pokora a neuvěřitelná zručnost a fortelnost, to všechno byly věci, které jsem v dětství přijímal samozřejmě a teprve za pár let pochopil, že to byly vzácné dary.

 

Uplynuly desítky let… Nejprve strýc, který mě tolik ovlivnil, a poté i můj skvělý bratranec Michal, odešli z toho světa. Zůstala dobrá teta a statek, který je nad síly jedné ženské. Po boku se svou milovanou ženou Olinkou jsme stáli před otázkou, co bude s domem dál. Už dříve jsme koupili polovinu domu od sestřenice a teď tedy i tu druhou od tety.

Tak se naskytla příležitost statek obnovit a dát mu nový směr. S pocitem, že tímhle počinem můžu Mirkovi symbolicky „vrátit“ právě to, co mi do života dal: tvořivost, pracovitost, cílevědomost.

Pomalu se začala rýsovat myšlenka na penzion a jeho podobu. Věděli jsme od začátku, že chceme jít cestou fortelné obnovy, sázet na poctivé materiály a řemeslnou práci, zároveň ale posunout dům k většímu komfortu, aniž bychom se zpronevěřili stylu. Naráželi jsme na problémy a překážky, někdy si sáhli na úplné dno, ale vždy se našlo řešení. K obvodovým stěnám bez krovu a střechy začalo každý den něco přibývat…

Interiér v přízemí byl rekonstruován citlivě s ohledem na minulost. Použili jsme historickou dlažbu, obnažili cihelné klenby, pískovcové ostění i sloupy a prostory doplnili nezbytnými moderními prvky (osvětlením, nábytkem) tak, aby v kontrastu vynikla krása historických detailů. Moderním pokojům v nově vybudovaném patře dominuje dřevěný masiv, který vytváří útulné uklidňující prostředí. Chodbu zdobí unikátní lustr z foukaného skla od harrachovských sklářů. A na závěr naše srdeční záležitost: veškeré ubytovací prostory zdobí obrazy, které maloval strýc Mirek.

Dnes stojíme před hotovým domem, ve kterém se začíná úplně nová kapitola jeho historie.

Věříme, že se stane prostorem pro jiné lidské příběhy, možná nové vztahy a hlavně radost.

 

To jsme my, Hanišovi

 

Olga a Pavel Hanišovi

Čtyřlůžkový apartmán

Čtyřlůžkový apartmán

Přední terasa

Přední terasa

Posezení v recepci

Posezení v recepci

Můžete si zahrát na piano

Můžete si zahrát na piano

Čtyřlůžkový apartmán

Čtyřlůžkový apartmán

Společenská herna

Společenská herna